Katarakt vakaları arttı!

Genellikle yaşa bağlı nedenlerle ortaya çıkan kataraktın, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesiyle oluştuğunu ve tedavi edilmediği takdirde ileri yaşta görme kaybına neden olabildiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Fethi Energin, insan ömrünün de uzamasıyla katarakt rahatsızlığının görülme sıklığının da arttığını kaydetti.

Energin, "Katarakt belirtileri genellikle zamanla ortaya çıkar. Göz merceği her gün biraz daha bulanıklaşır, net olmayan veya dumanlı bir bakış sahibi olunur. Görüş, ışıktan da etkilenebilir, renklerin soluk veya daha az net olmasına neden olabilir. Ayrıca katarakt rahatsızlığı olan kişiler okurken ve televizyon izlerken de daha çok zorlanırlar. Katarakt genellikle yaşa bağlı oluşur. Yeni doğan bebeklerde, çeşitli metabolizma hastalıklarıyla beraber görülebilir. Göze gelen darbeler sonucu oluşabilir. Diyabet hastalarında oluşabilir. Göz içi iltihapları sonrasında oluşabilir. Uzun süreli kortizon kullanımı sonrasında oluşabilir" dedi.

Katarakt tedavisinde lensin kendi zarlarının içine yerleştirildiği dikişsiz bir ameliyat olan FAKO yönteminin yaygın olarak kullandığını dile getiren Energin, "Özel cihazlar ile 10-15 dakikada tamamlanır. Bu esnada hasta, herhangi bir acı hissetmez. Günümüzde ayakta tedavi olarak görülen katarakt ameliyatlarından sonra hasta evine gidebiliyor. Ameliyattan sonra hiçbir şekilde ameliyatlı gözünüzü ovuşturmayın ve baskı uygulamayın. Geceleri gözünüzü korumak için göz bandı kullanın. Ameliyatlı göz, su ve sabunla temas etmemelidir. İlk beş gün göze su temas ettirilmemelidir. Gözün korunarak yıkanmasında mahsur yoktur. Rüzgarlı ya da güneşli havalarda dışarı çıkmamaya özen gösterin ya da koruyucu gözlük ve göz bandajı kullanın. Üç hafta ağır yük kaldırmayın ve taşımayın. Eğer muhakkak eğilecekseniz, başınızı ve vücudunuzu öne eğerek değil, dizlerinizi bükerek eğilin. Ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği ilaçları zamanında kullanın ve kontrollere mutlaka zamanında gidin" şeklinde konuştu.